Abecedný filter

Skupina Aliancie liberálov a demokratov pre Európu

ALDE je európska politická strana, ktorá združuje viac ako 50 liberálnych strán z členských krajín EÚ a ďalších 13 krajín. Hlavnými hodnotami strany sú demokracia, vláda zákona, ľudské práva, tolerancia a solidarita, slobodná a otvorená spoločnosť, prosperujúca Európa, udržateľný rozvoj, mier, rozširovanie EÚ, transparentnosť a zodpovedná Európa.

Začala sa formovať v roku 1976, kedy sa 14 strán Belgicka, Dánska, Nemecka, Francúzska, Talianska, Luxemburska, Holandska a Spojeného Kráľovstva na kongrese v Štrasburgu rozhodli spolupracovať pred prvými európskymi voľbami.

Oficiálne vznikla v roku 2004. Do roku 2012 bol názov strany Európska liberálno-demokratická a reformistická strana (so skratkou ELDR). V novembri 2012 bol na kongrese v Dubline odhlasovaný súčasný názov ALDE. Lídrom strany je Brit Sir Graham Watson zvolený do funkcie v novembri 2011 na dvojročné obdobie.

Poslanecký klub európskych liberálov v Európskom parlamente vznikol v 1976 pod názvom Liberálna a demokratická skupina, v 1985 zmenila názov na Liberálna a demokratická reformistická skupina a od 1994 používala pomenovanie Európska liberálno demokratická a reformistická skupina (ELDR). Od roku 1999 bola partnerom strany EPP-ED Skupina Európskej ľudovej strany (Kresťanských demokratov) a Európskych demokratov združuje kresťanských demokratov, konzervatívcov a hlavné politické prúdy stredu a pravicového stredu z 27 členských krajín Európskej únie. Je najväčšou politickou skupinou v Parlamente.vo Veľkej koalícii ale len do roku 2004. Významnou osobnosťou ELDR bol predseda EP v rokoch 2002–2004 Pat Cox.

Parlamentná skupina ALDE je dnes tretím najväčším klubom EP. Tvorí ho 84 poslancov z 21 členských krajín EÚ. V minulom volebnom období to bolo o jedného poslanca viac. Predsedníctvo Úlohou predsedníckej krajiny je predovšetkým organizovať prácu Rady v jej jednotlivých konfiguráciách a reprezentovať Úniu navonok. Poradie predsedníctiev bolo naposledy určené Rozhodnutím Rady z 1. januára 2007. podľa neho by Slovensko malo prebrať túto funkciu v druhej polovici roku 2016.tvorí predseda a 8 podpredsedov. Predsedom skupiny je Belgičan Guy Verhofstadt.

Za Slovensko bol vo voľbách 2009 zvolený jediný zástupca za stranu

Ľudová Strana – Hnutie za Demokratické SlovenskoSergej Kozlík (ĽS-HZDS je členom Európskej demokratickej strany, centristickej európskej politickej formácie, ktorá je v v Európskom parlamente od roku 2004 zoskupená pod značkou ALDE.

K ALDE sa hlási 8 eurokomisárov: Siim Kallas,Podpredseda Európskej Komisie zodpovedný za administratívne záležitosti, audit a boj proti podvodom (2004 - 2009) Neelie Kroes,Komisárka pre hospodársku súťaž (2004 - 2009) Olli Rehn,Komisár pre rozširovanie (2004 - 2009) Maire Geoghegan-Quinn, Karel de Gucht,Komisár pre rozvoj a humanitárnu pomoc, 17. júla 2009 nahradil Louisa Michela. Cecilia Malmström, Janez Potocnik, Androula Vassiliou.

(c)2006-2018 www.EUROPSKAUNIA.sk | Právne podmienky
Developed by MONOGRAM Technologies