Abecedný filter

Čiernomorská hospodárska spolupráca

História

25. júna 1992 hlavy štátov a predsedovia vlád jedenástích krajín: Albánsko, Arménsko, Azerbajdžan, Bulharsko, Gruzínsko, Grécko, Moldavkso, Rumunsko, Rusko, Turecko, Ukrajina, podpísali v Istanbule Deklaráciu najvyššieho zhromaždenia a Boporské vyhlásenie, čim vznikla Čiernomorská hospodárska spolupráca.

BSEC vznikla ako model multilaterálnej politickej a ekonomickej iniciatívy, ktorej cieľom je podporovať vzájomnosť a súlad medzi členskými štátmi ako aj zabezpečovať mier, stabilitu a prosperitu podporovaním priateľských a dobrých sesedských vzťahov v čiernomorskom regióne. V roku 1994 bol zriadený Stály medzinárodný  sekretariát BSEC. Podpísaním charty BSEC, ktorá vstúpila do platnosti v roku 1999 organizácia nadobudla právnu legitímnosť a transformovala sa na plnoprávnu regionálnu hospodársku organizáciu - Organizáciu čiernomorskej hospodárskej spolupráce. Vstupom Srbska a Čiernej Hory v roku 2004 sa počet členov zvýšil na 12.  

Región čiernomorskej hospodárskej spolupráce sa rozprestiera na dvoch kontinentoch, pričom celková rozloha je 20 mil. km2. Počet obyvateľov regiónu je 350 mil. a objem zahraničneho obchodu 300 mld. USD

Oblasti spolupráce

Poľnohospodárstvo, bankovníctvo a financie, spolupráca v boji proti zločinu, kultúra, vzdelávanie, energetika, ochrana životného prostredia, výmena štatistických údajov a informácií, zdravotná starostlivosť a liečivá, inštitucionálna obnova, veda a technológie, obchodovanie a hospodársky rozvoj, turizmus a doprava.

 

www.bsec-organization.org

(c)2006-2018 www.EUROPSKAUNIA.sk | Právne podmienky
Developed by MONOGRAM Technologies