Abecedný filter

EÚ ako reprezentatívna demokracia

Spitzenkandidat Nemecký výraz, ktorý sa medzičasom udomácnil v žargóne EÚ. Označuje kandidáta európskej politickej strany, ktorý sa vo voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2014 po prvýkrát uchádzali o post predsedu Európskej komisie. V nich nárok sa nomináciu získal kandidát Európskej ľudovej strany (EPP), Luxemburčan Jean-Claude Juncker, po tom, čo EPP obsadila najviac kresiel v Európskom parlamente. Okrem Junckera kandidovali aj Martin Schulz (Strana európskych socialistov), Guy Verhofstadt (Aliancia liberálov a demokratov pre Európu, ALDE), Ska Keller (Zelení) a Alexis Tsipras (Európska ľavica). Právny základ - hoc nie úplne explicitný - pre takýto postup dala Lisabonská zmluva.

Nemecký výraz, ktorý sa medzičasom udomácnil v žargóne EÚ. Označuje kandidáta európskej politickej strany, ktorý sa pred voľbami do Európskeho parlamentu v roku 2014 po prvýkrát uchádzali o post predsedu Európskej komisie ako výkonného orgánu EÚ.

Nárok sa nomináciu získal kandidát Európskej ľudovej strany (EPP), Luxemburčan Jean-Claude Juncker, po tom, čo EPP obsadila najviac kresiel v Európskom parlamente. Okrem Junckera kandidovali aj Martin Schulz (Strana európskych socialistov), Guy Verhofstadt (Aliancia liberálov a demokratov pre Európu, ALDE), Ska Keller (Zelení) a Alexis Tsipras (Európska ľavica). Právny základ pre takýto postup dala Lisabonská zmluva.

Jean-Claude Juncker

je luxemburský politik. Stal sa predsedom vlády 20. januára 1995, jeho predchodcom bol Jacques Santer. Dvakrát bol počas obdobia šesť mesiacov predsedom Rady EÚ (v rokoch 1997 a 2005). Juncker je známy pre svoje pro-európske presvedčenie. 27. júna 2014 bol Európskou radou na základe výsledku volieb do Európskeho parlamentu nominovaný za predsedu Európskej komisie a to i napriek kritike konzervatívcov Davida Camerona.

Martin Schulz

dlhoročný nemecký europoslanec  (SPD) a líder skupiny Socialistov a demorkatov v Európskom parlamente. Strana európskych socialistov ho nominovala ako svkojho Spitznekandidáta do boja o post predsedu Európskej komisie. Po voľbách, ktoré socialisti nevyhrali, bol potvrdený ako predseda Európskeho parlamentu na ďalšieho 2 a pol roka.

Guy Verhofstadt

je bývalý belgický premiér a líder Aliancie liberálov a demokratov pre Európu. Bol Spitzenkandidátom svojej strany v súťaži o nomináciu na predsedu Európskej komisie. Je presvedčený eurofederalista.

Ska Keller

nemecká europoslankyňa za stranu Zelených. Špecializuje sa na otázky migrácie  a vzťahy EÚ s Tureckom. Zelení si ju v otvorenom online hlasovaní zvolili pred voľbami do Európskeho parlamentu za svoju top kandidátku (pozri Spitzenkandidat) na post šéfky Európskej komisie (spolu s José Bovém).

José Bové

francúzsky politik a europoslanec a jeden z lídrov frakcie  Zelených. Niekdajší farmár, člen alter-globalizačného hnutia. V roku 2014 bol v online hlasovaní zvolený za top kandidáta svojej frakcie na post predsedu Európskej komisie (spolu so Ska Keller)

Alexis Tsipras

grécky politik, líder tamojšej ľavicovej opozičnej strany Syriza, ktorá okrem iného kritizuje podmienky, za ktorých medzinárodného spoločenstvo (EÚ, MMF) poskytlo Grécku pomoc pred hroziacim krachom. V eurovoľbách v roku 2014 ho skupina Európskej ľavice nominovala ako kandidáta na predsedníctvo Úlohou predsedníckej krajiny je predovšetkým organizovať prácu Rady v jej jednotlivých konfiguráciách a reprezentovať Úniu navonok. Poradie predsedníctiev bolo naposledy určené Rozhodnutím Rady z 1. januára 2007. podľa neho by Slovensko malo prebrať túto funkciu v druhej polovici roku 2016.Európskej komisie.

(c)2006-2018 www.EUROPSKAUNIA.sk | Právne podmienky
Developed by MONOGRAM Technologies