Abecedný filter

Skupina Európskych konzervatívcov a reformistov

ECR je politickou skupinou v Európskom parlamente, ktorú tvoria poslanci národných strán združených v európskej politickej strane Aliancii európskych konzervatívcov a reformistov.

Tá združuje strany pravicového stredu. Strana prezentuje tradičné hodnoty ako rodina ako základ spoločnosti, zodpovednosť, transparentnosť a demokraciu, ekonomický rast a konkurencieschopnosť. Upozorňuje na potrebu reformovať EÚ pri zachovaní národných suverenít štátov ako protipól k euro-federalizácii. Združené strany zdieľajú princípy slobodného podnikania, voľnej hospodárskej súťaže, minimálnych štátnych regulácii, nižšie dane, individuálnu slobodu a národnú prosperitu. AECR združuje strany z 14 krajín sveta, medzi nimi je aj slovenská Občiansko-konzervatívna strana (OKS).

Predchodcom AECR bolo Hnutie pre Európsku reformu (MER) založené britskou Konzervatívnou stranou a českou Občianskou demokratickou stranou (ODS) v júli 2006. MER bolo súčasťou niekdajšej skupiny EPP-ED.Skupina Európskej ľudovej strany (Kresťanských demokratov) a Európskych demokratov združuje kresťanských demokratov, konzervatívcov a hlavné politické prúdy stredu a pravicového stredu z 27 členských krajín Európskej únie. Je najväčšou politickou skupinou v Parlamente.

AECR bola založená prvého októbra 2009.

Predsedom strany AECR je Čech Jan Zahradil, ktorý vo funkcii nahradil prvého predsedu strany Belgičana Derka Jana Eppinka. Prvý kongres strany sa konal v lete 2010.

Parlamentnou skupinou je teda Skupina európskych konzervatívcov a reformistov. Parlamentom bola uznaná až v roku 2010. Tvorí piatu najväčšiu frakciu EP. Momentálne má v Parlamente 55 poslancov z desiatich strán z desiatich štátov EÚ. Klub je charakteristický anti-federalistickými a euroskeptickými názormi. Spočiatku boli konzervatívne strany súčasťou najväčšieho politického klubu EPP-ED. V roku 2005 žiadali Briti pod vedením Davida Camerona odtrhnutie konzervatívnych strán a vytvorenie novej parlamentnej skupiny. Po tom, čo Cameron získal post lídra britskej Konzervatívnej strany sa začala tvoriť nová frakcia konzervatívcov. Pred voľbami do EP v roku 2009 sa k vznikajúcej skupine pridružovali ďalší členovia a dosiahli stanovenú hranicu 25 členov zo 7 členských krajín. Prvým predsedom sa stal Poliak Michal Kamiński, ktorý bol vo funkcii nahradený v roku 2011 súčasným predsedom Martinom Callananon z Konzervatívnej strany Veľkej Británie.

Slovenská republika nemá v politickej skupine Konzervatívcov a reformistov v EP žiadneho zástupcu.

(c)2006-2018 www.EUROPSKAUNIA.sk | Právne podmienky
Developed by MONOGRAM Technologies