Abecedný filter

India

Všeobecné informácie

Oficiálny názov krajiny: Indická republika
Hlavné mesto: Dillí
Rozloha: 3 287 590 km²
Počet obyvateľov: 1 080 000 000 (v roku 2005)
Náboženstvá: hinduisti – 80,5%, moslimovia – 13,4%, kresťania – 2,3%, sikhovia -1,9%, iné a nešpecifikované – 1,9%
Štátne zriadenie: republika
Hlava štátu: prezident
Forma vlády: parlamentná demokracia
Štátoprávne usporiadanie: federácia
Úradné jazyky: 16 úradných jazykov, hlavné sú hindustánsky a anglický
Mena: rupia INR

India a Únia

Podrobná správa o vzťahoch Indie a EÚ: Zahraničná politika Európskej komisie

Vzťahy Európy a Indie majú bohatú históriu, už v šesťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia  nadviazala India medzi prvými krajinami diplomatické vzťahy s Európskym hospodárskym spoločenstvom, predchodcom Únie, potom nasledovali bilaterálne dohody v rokoch 1973 a 1981.

Momentálne platí už od roku 1994 dohoda o spolupráci (podpísaná 20. decembra 1993), ktorá je dohodou tretej generácie a nezahŕňa len obchodnú a hospodársku spoluprácu. Súčasne s touto zmluvou bolo podpísané aj „Spoločné politické vyhlásenie“, ktoré je inštitucionálnou základňou politického dialógu medzi Indiou a EÚ. Vyhlásenie zaručovalo schôdzky medzi vysokými predstaviteľmi, zintenzívnené boli dokumentom komisie z roku 1997, ktorý navrhol týchto 5 mechanizmov pre politickú spoluprácu:

  • Stretnutia vysokých štátnych úradníkov (doteraz ich bolo deväť)
  • Stretnutia Komisie a indických plánovacích úradníkov
  • Bilaterálne stretnutia na báze multilaterálneho fóra (o biologických a toxických zbraniach)
  • Pracovné skupiny špecialistov (jedno stretnutie o kontrole exportu, päť o terorizme a osem o „konzulárnych záležitostiach“)
  • sieť think-tankov

Napriek tomu existujú vo vzájomných vzťahoch značné rezervy India, druhá najľudnatejšia krajina sveta s prudko sa rozvíjajúcimi modernými sektormi, je len desiatym obchodným partnerom EÚ.

Obrovskými posunom vo vzťahoch bola dohoda na Haagskom summite z novembra 2004, ktorou sa začalo Strategické partnerstvo a akčný plán odsúhlasený na šiestom summite EÚ-India v Dillí v septembri 2005 Plán určil, že India by sa mala stať aktívnym a vplyvným spoločníkom v oblasti medzinárodných politických, hospodárskych a spoločenských vývojových trendov.

Vzťahy EÚ - India na stránkach Rady

 

Špecifiká

India je po Číne druhou najľudnatejšou krajinou Zeme so siedmou najväčšou rozlohou. Hoci patrí medzi chudobné krajiny s nízkym HDP na občana, rýchly ekonomický rast sľubuje rastúcu hospodársku silu. Prudko sa rozvíja najmä sektor služieb a sektor informačných a komunikačných technológií, a to aj vďaka investorom z Európy a Spojených štátov, ktorí prenášajú do Indie časť svojich podnikateľských aktivít.

India sa snaží zapájať aj do regionálnej ekonomickej spolupráce. Lepšiemu využitiu potenciálu regionálneho ekonomického integračného združenia SAARC (South Asian Association for Regional Co-operation) však doteraz bránili politické trenice medzi jeho členmi, najmä Indiou a Pakistanom.

Praktické informácie

Univerzity:

Zoznam univerzít - GEO

 

 

Zastupiteľstvo Indie v SR

Zastupiteľstvo SR v Indii


Relevantné linky

Parlament

Prezidentský úrad

CIA world fact book - India

India a Svetová banka

(c)2006-2018 www.EUROPSKAUNIA.sk | Právne podmienky
Developed by MONOGRAM Technologies