Abecedný filter

Juste Lipse

Budova Justusa Lipsiusa je situovaná oproti Berlaymontu a je domovom Rady Európskej únie od roku 1995. Rada EÚ sídlila dovtedy v budove Charlemagne.Budova Charlemagne je výškovou budovou v Bruseli, v ktorej sídli viacero orgánov Európskej komisie, ako napríklad tie, ktoré zodpovedajú za obchod, tlmočenie, rozširovanie a iné. Budova je pomenovaná po Lustusovi Lipsiusovi, filozofovi a humanistovi.

Rada EÚ prijala v roku 1985 rozhodnutie na postavenie novej budovy, ktorá by bola lepšie situovaná jej potrebám, ako odpoveď na iniciatívu belgickej vlády. Základný kameň  novej budovy bol uložený v roku 1989. Oficiálna inaugurácia pripadla na dátum 29. mája 1995 v rámci francúzskeho predsedníctva.

Ako pri väčšine štátnych budov v Európskej únii, je aj architektúra budovy Justusa Lipsiusa moderná a funkčná. Množstvo architektov, inžinierov a firiem z viacerých členských štátov spolupracovalo pri výstavbe. Celková plocha budovy je 215 000 m2 s 24 km chodieb, rozdelená do troch odlišných častí: konferenčné centrum, sekretariát a spodná stavba.

Sídlo: rue de la Loi, 175, 1048 – Brusel, Belgicko

(c)2006-2018 www.EUROPSKAUNIA.sk | Právne podmienky
Developed by MONOGRAM Technologies