Abecedný filter

Rusko

Všeobecné informácie

Oficiálny názov krajiny: Ruská federácia
Hlavné mesto: Moskva
Rozloha: 17 075 200 km²
Počet obyvateľov: 143 782 338 (v roku 2004)
Národnostné zloženie: Rusi – 81,5%, Ukrajinci – 3%, Tatari – 3,8%, iní – 11,7%
Náboženstvá: ruskí pravoslávni – 72%, moslimovia – 15%, židia – 0,7%, iné – 12,3%
Štátne zriadenie: republika
Hlava štátu: prezident
Forma vlády: prezidentský typ vlády
Štátoprávne usporiadanie: federácia
Úradný jazyk: ruský
Mena: ruský rubeľ RUR

 

Rusko a Únia

Podrobná správa o vzťahoch EÚ a Ruska: Zahraničná politika Európskej komisie

Rusko je významným partnerom Únie a jej najväčším susedom. Európska bezpečnostná stratégia z roku 2003 správne označuje Rusko za kľúčového hráča v geo-politických a bezpečnostných záležitostiach na regionálnej aj globálnej úrovni. Rusko je najdôležitejším členom Bezpečnostnej rady OSN a má významný vplyv u našich spoločných európskych susedov a v strednej Ázii. Okrem toho je Rusko aj najväčším dodávateľom energie pre EÚ a napriek svojej relatívne malej ekonomike je veľkým odbytiskom európskych produktov a služieb. Rusko je aj kľúčovým spojencom v boji proti novým hrozbám ako sú terorizmus, znečisťovanie, zločin či nelegálne prisťahovalectvo.

Základom bilaterálnej spolupráce medzi EÚ a Ruskom je Dohoda o partnerstve a spolupráci (DPS), ktorá vstúpila do platnosti 1. decembra 1997 s desaťročnou platnosťou, ktorá bude automaticky predňlžená, pokiaľ od nej žiadna zo strán nebude chcieť odstúpiť. Dohoda bola po 1. máji 2004 rozšírená aj na nové členské štáty EÚ, čiže aj Slovensko. Rusko s Úniou spolupracuje nie len v politike, ale aj v oblasti obchodu tovarov a služieb, investícií, financií, legislatívy, vedy a techniky, vzdelávania, energií, životného prostredia, dopravy, kultúry, boja proti zločinu ako aj v oblasti jadrovej energie či vesmírneho výskumu.

Vzťahy EÚ - Rusko na stránkach Rady

 

Špecifiká

Rusko je rozlohou najväčšia krajina sveta, ktorá sa rozkladá v Európe a v Ázii. Krajina so slávnou minulosťou si doteraz udržala štatút svetovej veľmoci aj napriek nie práve najlepšej hospodárskej situácii po rozpade Sovietskeho zväzu. Toto obdobie po druhej svetovej vojne patrí k čiernym v histórii krajiny, keď si násilne po víťazstve nad fašistickým Nemeckom pričlenila krajiny, ktoré oslobodili ruskí vojaci, a vznikol takzvaný Východný blok, do ktorého patrilo aj Slovensko až do roku 1989. Najväčšími problémami súčasného Ruska sú vzťahy so susedmi, spory o územia s Japonskom (Kurilské ostrovy), Ukrajinou (Krym, Azovské more), Gruzínskom, ktoré obviňuje z podpory rebelov, s Nórskom o love rýb v Barentsovom mori ako aj s pobaltskými krajinami o vymedzení hraníc. Ďalšími veľkými problémami krajiny sú korupcia, ktorá sa pevne zakorenila v období Sovietskeho zväzu a organizovaný zločin. Rusko je napriek všetkým spomenutým záporom neprehliadnuteľným hráčom na medzinárodnej scéne a v poslednej dobe sa rýchlo hospodársky rozvíja, aj keď medzi jednotlivými regiónmi panujú obrovské rozdiely.

 

Praktické informácie

 

Univerzity:

Zoznam univerzít GEO

 

Zastupiteľstvo Ruska v SR

Zastupiteľstvo SR v Rusku

 

Relevantné linky

Parlament (RU)

Prezidentský úrad

CIA world fact book - Rusko

Rusko a Svetová banka

(c)2006-2018 www.EUROPSKAUNIA.sk | Právne podmienky
Developed by MONOGRAM Technologies