Abecedný filter
Príbuzné heslá
Súvisiaca anketa

Eurooptimizmus

Eurooptimizmus označuje vieru v úspech európskej integrácie. Média používajú výraz eurooptizmus v súvislosti s prieskumami verejnej mienky v prípadoch, ak sa obyvatelia členských krajín pozitívne vyjadrujú o veľkých otázkach integrácie ako európska ústava, zavádzanie spoločnej meny, alebo ďaľšie rozširovanie Európskej únie. Západoeurópska tlač písala pre rozšírením v 2004 o euroopotimizme v budúcich nových členských krajinách.

Inou formou eurooptimizmu je politická viera v integráciu. Jej moderným predstaviteľom je bývalý nemecký minister zahraničných vecí Joshka Fisher, ktorý v roku 2000 predniesol na Humboldtovej univerzite v Berlíne prejav, ktorý môžeme považovať za program exekutívneho eurooptimizmu. Na jeho úvahy o federácii neskôr nadviazali bývalý poľský disident Bronislaw Geremek, belgický premiér Guy Verhofstadt s knihou o Spojených štátoch európskych, španielský premiér José Luis Zapatero s návrhom vytvorenia spoločných európskych ambasád a Romano Prodi, šéf talianskej vlády.

Typickým znakom eurooptimizmu je že zatiaľ čo v nových členských krajinách prevláda v názoroch verejnosti, zatiaľ čo západoeurópania pochybujú čoraz viac ako ukázalo holandské a francúzske referendum o európskej ústave v 2005, stredo a východoeurópski politici sa zdráhajú o integrácii hovoriť inak ako pragmaticky.

 

Prejav Joschku Fishera

            http://europa.eu.int/constitution/futurum/documents/speech/sp120500_en.pdf

(c)2006-2018 www.EUROPSKAUNIA.sk | Právne podmienky
Developed by MONOGRAM Technologies