Nórsko je štát v severnej Európe na Škandinávskom polostrove s rozlohou viac ako 300 000 km². Štátnym zriadením je parlamentnou monarchiou. Zákonodarnú moc má v rukách parlament. Dedičný monarcha, kráľ, má len reprezentačnú funkciu. Nórsko nie je členom Európskej únie. Je však členom Európskeho hospodárskeho priestoru a vzťahy s EÚ riadi predovšetkým Dohoda o európskom hospodárskom priestore (1994) a ďalšie bilaterálne dohody. Nórsko je tiež súčasťou schengenského priestoru. Menou je nórska koruna (NOK). Hlavným mestom je Oslo.

Švajčiarska konfederácia je stredoeurópska krajina o rozlohe približne 41 000 km². Štátnym zriadením je republikou a hlavou štátu je prezident. Švajčiarsko nie je členom Európskej únie, ani nie je súčasťou Dohody o Európskom hospodárskom priestore, ktorá definuje spoluprácu krajín EÚ s Nórskom, Lichtenštajnskom a Islandom. Vzťahy s EÚ sú však priateľské a definuje ich bilaterálna spolupráca vo viacerých oblastiach. Intenzívne spolupracujú napr. v politickej oblasti, obchodných záležitostiach a na výskume. Od roku 2005 je súčasťou schengenského priestoru. Menou je švajčiarsky frank (CHF). Hlavným mestom je Bern.

História EÚ začína motívmi ich založenia. Európske štáty boli po druhej svetovej vojne oslabené a konfrontované Sovietskym zväzom. Pre Európu bolo preto dôležité: zabezpečenie mieru, príslušnosť k spoločným hodnotám, zvýšenie hospodárskeho blahobytu, väčší vplyv v zahraničnej a bezpečnostnej politike a sloboda a mobilita.

Európske hospodárske spoločenstvo (EHS) je jedno z troch Európskych spoločenstiev (spolu s Európskym združením uhlia a ocele a Európskym združením pre atómovú energiu). EHS Bolo založené 25. marca 1957 Rímskou zmluvou s cieľom podnietiť ekonomickú integráciu v Európe.

Európska agentúra práce (European Labour Agency – ELA) bude novou decentralizovanou agentúrou Európskej únie. Jej vznikom sa zlúči viacero existujúcich orgánov a služieb. Sídlom bude Bratislava. Slovensko uspelo v boji o to, aby v Bratislave sídlila jednu z viac ako 40 agentúr EÚ. O sídle agentúry rozhodli predstavitelia členských štátov v tajnom hlasovaní. Súpermi Slovenska v kandidatúre boli Cyprus, Chorvátsko a Lotyšsko. Nová inštitúcia by mala začať pracovať už v októbri 2019 a zamestná okolo 140 ľudí.