Európsky parlament po voľbách v roku 2009 tvorilo 736 poslancov zvolených v 27 členských štátoch Európskej únie. Od roku 1979 sa poslanci volia priamym všeobecným hlasovaním na obdobie 5 rokov.

Slovensko malo v období 2009 až 2014 v  Európskom parlamente 13 poslancov. V klube EĽS (Európska ľudová strana – Kresťanskí demokrati) bolo šesť poslancov. V klube S&D (Skupina progresívnej aliancie socialistov a demokratov) bolo päť zástupcov. V skupine ALDE (Aliancia liberálov a demokratov za Európu) bol jeden a v skupine EFD (Skupina Európa slobody a demokracie) tiež jeden poslanec.

Celková účasť na voľbách do EP v roku 2009 dosiahla 42,97 %, čo je len mierny pokles oproti 45,9 % v roku 2004. Na Slovensku bola volebná účasť 19,64 %. Slovenskí voliči vo väčšej miere ako pred piatimi rokmi využívali preferenčné hlasy. V roku 2004 sa prekrúžkovať podarilo len Árpádovi Dukovi-Zólyomim z SMK. Tentokrát sa týmto spôsobom dostali do EP až traja europoslanci – Anna Záborská (KDH), ktorá sa z tretieho miesta prekrúžkovala na prvé a jej stranícky kolega Miroslav Mikolášik, ktorý bol na kandidátke pôvodne na štvrtom mieste. Jednotka na zozname KDH Martin Fronc a dvojka – doterajší europoslanec Ján Hudacký – tak zostali mimo Parlamentu. Preferenčné hlasy vyniesli kreslo v EP aj dvojke na kandidátke SNS Jaroslavovi Paškovi, ktorý predbehol lídra Dušana Švantnera. V absolútnych číslach dostala najviac preferenčných hlasov trojka na kandidátke Smer-SD Monika Flašíková Beňová.

Ďalšie zdroje:

Európsky parlament – Poslanci EP

Európsky parlament – Výsledky európskych volieb 2009 Slovensko

Európsky parlament – Kancelária na Slovensku – Slovenskí poslanci EP 2009-2014

Euractiv.sk – Eurovoľby 2009: Výsledky

Tag: Európsky parlament, Predstavitelia EÚ